Без прізвищ Євреї, як і інші народи Близького Сходу, прізвищ ніколи не мали.

Номінація проводилася по імені та по батькові. До імені приєднувалося слово «бен» (син) або «бат» (дочка). Кожен поважаючий себе єврей повинен був пам'ятати імена своїх предків мінімум до сьомого коліна. Так як імена могли часто повторюватися, то для більш точної репрезентації використовувалися географічні орієнтири (ха Ромі - з Риму, Іуерушалмі - з Єрусалиму), назва професії (Сандалар, Сандлер - швець, Софер - писар). Крім того, у євреїв часто були прізвиська (Шапіро - благовидий, Іоффе - красивий), які також додавали конкретики при впізнаванні. Прізвища євреї стали отримувати тільки в кінці XVIII століття. У 1787 році імператор Австрійської імперії Йосип II видав закон, за яким усі євреї повинні були мати спадкові прізвища. Їх отримання відразу стало обростати корупційної павутиною: за хороші милозвучні прізвища з євреїв вимагали гроші, в разі відмови могли привласнити прізвища далекі від милозвучності і пошани. Такі, наприклад, як Крауткопф (капустяна голова) або Оксеншванц (бичачий хвіст). У Росії прізвища євреїв запропонував привласнювати Гавриїл Державін. При цьому він наполягав на тому, що вони повинні звучати «на малоросійський лад» і відображати не тільки характер людини, а й ставлення до нього влади. Приховане отримували прізвища Хитромудрий або Замислюк, сперечатися в справі - Швидкий. «Положення про євреїв», в якому і було прописано обов'язкове присвоєння євреям прізвищ, було затверджено 9 грудня 1804 року. У 1850 році євреям було також заборонено змінювати прізвища, навіть в разі переходу в іншу віру.

Коени і Леві Першими і по сьогоднішній день найпоширенішими єврейськими прізвищами є Коен і Леві. Коени - єврейське стан священнослужителів, леви - помічники священнослужителів. Ці статуси у євреїв передавалися по батьківській лінії, тому вони стали сприйматися іншими народами як фамільного прізвиська. Від Коенів і Леві в міру розселення євреїв утворилося безліч варіацій єврейських прізвищ (Коган, Кон, Кан, Коганович, Каганов, Левін, Левітан, Льовієв і т.д.). Крім того, навіть якщо єврейська прізвище не схожа на початкове «Коен», вона може мати до нього відношення. Як, наприклад, прізвище Кац (абревіатура від «коhен-цедек», тобто «праведний Коен»). Прізвища, утворені від «Коен» і «леви» і сьогодні є найпоширенішими єврейськими прізвищами. Серед євреїв колишнього СРСР найпоширеніше прізвище Левін, на другому місці - Коган. В Ізраїлі 2, 52% населення носять прізвище Коен, 1, 48% - Леві.

Звідки сам?

Велика кількість єврейських прізвищ маю топономіческую етимологію, що не дивно, враховуючи той факт, що євреї часто виявлялися переселенцями в інших місцях. Так, людина, яка прибула з Австрії, міг отримати прізвище Ойстрах (на ідиш «Австрія»), який прибув з Литви - Литвин, Литвак, Литвинов і так далі. Також зустрічаються прізвища, утворені просто від назв міст: Лівшиць, Ландау, Берлін. Топонімічні єврейські прізвища часто утворювалися за допомогою суфікса «ск» (Гомельський, Шкловський), суфікса «-ов». Наприклад, єврейські прізвища Свердлов і ліозно утворені відповідно від назви містечок Свердлов і Лиозно у Вітебській області, Сарнов - від назви містечка Сарни в нинішній Рівненської області). Близькі в топонімічних Етнонімічні єврейські прізвища, такі як Дейч (німець), Німець (як варіанти - Нємцов, Немцовіч, Німцевіч), Поляк та інші.

Ким працюєш?

 Безліч єврейських прізвищ походить від назв професійної діяльності. Так, наприклад, прізвища Портнов, Хайят, Шнайдер і Шнайдерман - споріднені, оскільки походять від одного і того ж слова «кравець», від «шевця» відбулися такі прізвища як Шустер, Сандлер, Швець. Єврейська прізвище Меламед перекладається як «релігійний учитель», могелем - «майстер обрізання», Шадхан - сват.

По татові

Патронімічних і матроніміческіе прізвища, тобто утворені відповідно від особистих чоловічих і жіночих імен поширені серед євреїв, але не так широко, як, наприклад, прізвища, утворені від назв професій. Найпростішою формою освіти патроніму прізвища є використання власного особистого імені. Звідси такі прізвища як Давид, Ісраель, Адам і т.д. Велику групу єврейських прізвищ складають прізвища, утворені від «кіннуй» - побутових імен (у євреїв є і «святе ім'я», яке називається «шем кадош»). Так, наприклад, прізвище Маркс - це німецька форма імені Маркус, яка використовується в якості кіннуй до імені Мордехай, прізвище Лоброзо - кіннуй для імені Урія, Бенвеністом - кіннуй для імені Шалом. Крім того, прізвища могли утворюватися за іменами близьких родичів по батьківській і материнській лінії, а також на ім'я дружини. Патронімічні прізвища могли утворюватися за допомогою формантів «-штам» (ствол), або «-бейн» (кістка). Наприклад, такі прізвища як Мандельштам або Фішбейн. Також прізвища могли утворюватися за допомогою суфіксів «-чик» (Рубинчик), «-овіч / -еви(Абрамович), префіксів (Бен-Давид) і різних формантів.

 По мамі

На території Російської імперії також було прийнято давати прізвища застосовуючи за основу ім'я мами і додаючи в кінці «ІН». В результаті отримували щось на зразок син такий-то. Малкін (Чий? Малки), Дворкін, Добкін, Елькін, Райкін і так далі.

Прізвища-абревіатури

Якщо говорити про чисто єврейської традиції освіти прізвищ, то потрібно виділити прізвища-абревіатури. У них особливим чином зашифрована інформація про їх носіях. Наприклад, прізвище Зак розшифровується як «зера Кадош», тобто «насіння святих», прізвище Маршак - абревіатура від «морену Рабен Шломо Клугер», що перекладається як «учитель наш, пан наш, Соломон Мудрий», прізвище Рошаль - абревіатура від « раббі Шломо Лурія ».

Декоративні прізвища

Не всі єврейські прізвища мають відношення до місця проживання, професії або спорідненості людини. Часто зустрічаються і так звані декоративні або орнаментальні прізвища. Зазвичай вони утворювалися від коренів німецької мови або коренів з їдишу. Дуже любили євреї утворювати прізвища від слова «гольд» (Гольдбаум (золоте дерево), Голдштейн (золотий камінь) і т.д), від слова «троянді» (троянда) - Розенбаум (рожеве дерево), Розенблюм (рожева квітка). Багато прізвищ було вироблено від назви дорогоцінних каменів і матеріалів для ювелірних робіт. Фінкельштейн - блискучий камінь, Бернштейн - бурштин, Перельштейн - перли, Сапір - сапфір, Едельштейн - дорогоцінний камінь. Дозволити собі отримати орнаментальну прізвище міг не кожен, часто вони просто купувалися за солідні гроші.

Джерело.