Гігантські соми й морські змії колись жили в частині планети Земля, яка сьогодні відома під назвою пустеля Сахара. Про це йдеться в новому дослідженні, яке містить перші реконструкції вимерлих морських видів древнього Транссахарського моря.

В частині Африки, де зараз лише пісок, колись була водойма глибиною 50 метрів. Вона покривала три тисячі квадратних кілометрів суходолу. Тепер там розташована найбільша у світі пустеля, — пише The Guardian.

Морський осад, який лишився до наших часів, заповнений скам’янілими рештками, які допомогли вченим відтворити вигляд місцевості, наповненої життям. Читайте також Британський астронавт з борту МКС зробив знімок Сахари Приблизно 50-100 мільйонів років тому північна частина Малі "мала вигляд сучасного Пуерто-Ріко", - стверджує палеонтолог Маурін О’Лірі, яка очолила дослідження.

Сонце світило на одні з перших видів мангрових дерев, а молюски заселяли морське дно. Дослідження також формально дало назви геологічним одиницям, буквально вперше помістивши регіон на геологічну мапу. В ньому описано, як море в Сахарі існувало впродовж 50 мільйонів років свого існування.

За словами, О’Лірі, в ньому жило 1,6 мільйона сомів, 12,3 мільйона морських змій і 1,2 мільйона пікнодонтів (стародавній вид хребетних риб). Оцінивши рештки цих істот, вчені дійшли висновку, що в період пізнього Крейдового періоду і на початку Палеогену сахарські істоти відзначалися гігантизмом.

Еволюційні біологи вже давно обговорюють феномен так званого острівного гігантизму, коли види з велетенськими тілами живуть на маленьких островах. Це можна пояснити досить великими запасами ресурсів або ж відсутністю хижаків.

"Ми допустили, що вірогідно острівний гігантизм міг перейти на острови з води. Якщо існує море з течією, яка заходить на континент і виходять з нього, можливо воно залишає позаду "кишені" води, в яких виникають нові змінні, здатні впливати на розмір тіла". – сказала О’Лірі.

Джерело.