Найбільший в Естонії приватний енергетичний концерн Utilitas планує  знизити споживання російського газу і зробити центральне опалення дешевшим. Для цього фірма, що належить одному з найвпливовіших в Естонії бізнесменів у сфері енергетики Крістьяну Раху, прийняла рішення збільшити опалення в Талліні деревиною мінімум в два рази.

Якщо Utilitas через чотири роки відмовиться від російського газу і перейде на деревину, вартість опалення знизиться на 20%, повідомляє інформаційний портал Postimees.

Для реалізації завдання енергетичний концерн вже розробив інвестиційний план, розрахований на чотири роки. Відповідно до нього з 2018 року природний газ буде використовуватися тільки в пік зимового навантаження. Таким чином, частка газового опалення знизиться з нинішніх 60 до 20 відсотків.

Більше того, недалеко від Ласнамяє (район Таллінна) Utilitas вже заклав фундамент другої котельні вартістю в 70 млн євро, яка працюватиме на рубленій деревині. Котельню зведуть поруч з Таллінською електростанцією, і давати тепло вона почне восени 2016 року.

Ще одну «котельню-помічницю» почнуть будувати вже цього року на місці існуючої газової котельні в іншому районі Талліна – Мустамяє. Нова котельня також працюватиме на деревині, проте в роботу її запустять в 2018 році.

Відчутна економія

«Разом з концерном Utilitas Таллін ставить перед собою спільну мету – домогтися того, щоб вартість опалення для населення щорічно знижувалася на 5-7%. А до 2018 року зменшилася на 20% порівняно з теперішньою ціною», - зазначив столичний віце-мер Арво Сарапуу.

 5.jpg

За словами мера, на даний час не існує ні економічних, ні політичних причин, які б перешкоджали відмові від природного газу. Головне, щоб Департамент конкуренції дозволив Utilitas отримувати прибуток, щоб концерн не втратив мотивацію інвестувати у будівництво нових котелень.

Що стосується економії він нових «енергореформ», то Департамент конкуренції говорить про те, що використання деревини у виробництві тепла вже зараз досить позитивно впливає на витрати жителів Талліну за опалення. Торік гранична ціна опалення в Талліні вперше за калька років зменшилася на 6%. Наприклад, після того, як у невеличкому місті Йиґева концерн Utilitas замінив газ деревиною, вартість опалення для місцевого населення знизилася на 26%.

 6.jpg

Таким чином, квартирним товариствам Талліну вигідніше буде відмовитися від «приватних» котлів на користь централізованого опалення. Минулого року 65 нових будівель міста так і зробили, підключившись до централізованого опалення, яке пропонує Utilitas.

Експерти не виключають, що завдяки масовому переходу на деревину споживання газу в Естонії може знизитися на 100 або навіть 180 млн кубометрів, тобто на чверть. 

В цілому ж 42 котельні енергетичного концерну постачають тепло до 4400 будівель Талліну та інших міст Естонії.

Джерело.