Ізраїльська критика прийнятого в Польщі закону, що забороняє звинувачувати поляків у скоєних під час Голокосту злочинах проти єврейського народу, викликала бурхливу реакцію в Польщі. Справа дійшла до того, що очільник урядової телевізійної компанії TVP2 запропонував назвати табору знищення "єврейськими", а не німецькими або польськими.

Під час програми керівник TVP2 Марцин Вольський розмовляв з коментатором Рафаелем Зімкевічем. Вони почали з історії створення газових камер, а потім перейшли до ізраїльської реакції на "закон про Голокост".

Зімкевіч висловив думку, що "не можна цілий народ звинувачувати за дії окремих осіб", а також попередив євреїв, щоб ті не дивувалися, "якщо хтось скаже, що єврейський народ розіп'яв Ісуса".

Коментатор вважає, що євреїв можна звинувачувати в злочинах часів Голокосту приблизно так само як  і поляків. "Якщо подивитися на відсоток участі (євреїв і поляків), то можна зробити висновок, що євреї також брали участь у власному знищені".

"Якщо лінгвістично слідувати цій термінології, то можна сказати, що це були не німецькі, чи не польські, а єврейські табори. Зрештою хто працював в крематоріях?" - підтримав коментатора Вольський, а Зімкевіч додав: "А хто помер в них? Євреї. Історія забута. Замість цього є наратив, який служить політичним та іншим інтересам. Цей наратив побудований на презирстві до фактів".

За кілька годин до початку програми Зімкевіч написав антисемітський твіт в Twitter, а потім видалив його.

"Протягом багатьох років я переконував людей, що ми повинні підтримувати Ізраїль. Сьогодні через дурних і жадібних "струпів "я відчуваю себе ідіотом", - йдеться в публікації.

Зімкевіч використовував слово "струпи", яким під час і після Голокосту антисеміти в Польщі називали євреїв.

Дана передача не була єдиною із подібною тематикою. Так, Петро Ністор, польський радіокоментатор, запропонував полякам, які поділяють позицію Ізраїлю, задуматися про відмову від свого громадянства.

"Якщо хтось веде себе як провідник ізраїльських інтересів, то, можливо, йому варто подумати про те, щоб відмовитися від польського громадянства і отримати ізраїльське", - заявив Нестор в коментарі, розміщеному на сторінці його радіостанції в Twitter.

Не так давно нижня палата польського парламенту затвердила законопроект, що кваліфікує як кримінальний злочин звинувачення поляків у знищенні євреїв на території Польщі під час Другої світової війни. Також заборонено використання словосполучення "польські табори смерті" замість "нацистські табори смерті, розташовані на території Польщі".

У зв'язку з цим ізраїльські ЗМІ відзначали, що новий закон узгоджується з сучасною політикою Польщі. Ті, що прийшли до влади в країні націоналісти - католики-консерватори - намагаються переписати історію окупації Польщі нацистами і тієї частини Катастрофи, яка сталася на польській землі. Вони роблять це різноманітними способами, починаючи від інструкцій педагогам і звільнень директорів музеїв до проведення псевдонаукових конференцій і т.п.

Прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу, реагуючи на прийнятий в Польщі закон, написав на своїй сторінці в Twitter: "Не можна змінити історію і заперечувати Катастрофу".

Джерело.