Останнє інтерв’ю Тесли: “Мене перемогли. Я хотів дати безкоштовне світло всім." Це інтерв’ю Нікола Тесла дав журналісту Джону Сміту в 1899 році.

Spirit Egg призводить повну розшифровку. Ми вибрали для вас найцікавіші моменти: 

Тесла: Так, я зробив деякі дуже важливі відкриття. І все ж я зазнав поразки. Я не досяг тої величі, якої міг би досягти.

Журналіст: Що це означає? 

Тесла: Я хотів освітлити всю Землю. Електрики цілком достатньо для того, щоб створити друге Сонце. Світло обертається навколо екватора, як кільце навколо Сатурна.  Людство не готове до величі і добра. У Колорадо-Спрінгс я освічував землю електрикою. Також можна отримувати й інші енергії, такі як позитивна ментальна енергія. Вона міститься в музиці Баха, Моцарта або у віршах великих поетів. Сама Земля містить енергії Радості, Миру і Любові.  Їх прояви банальні: квітка, що росте з ґрунту, їжа, яку ми отримуємо, і все, що значить для людини батьківщина. Я провів роки в пошуках способу, як змусити цю енергію сильніше впливати на людей. Красою і запахом троянд можна користуватися в медичних цілях, а сонячними променями – як їжею. Життя має нескінченну кількістю форм, і борг вченого – знаходити її в кожній формі матерії. Тут істотні три речі. Все, що я робив, – шукав їх. Я знаю, що так їх і не знайду, але не відмовлюся від своїх пошуків.

Журналіст: Що це за речі? 

Тесла: Одна проблема – їжа. Як може зоряна або земна енергія нагодувати голодних на Землі? Яким вином можна напоїти всіх спраглих так, щоб вони могли веселитися в серці і розуміти, що вони – Боги? Ще одна проблема – зруйнувати силу зла і страждання, в якій проходить людське життя! Іноді зло і страждання виникають як епідемія в глибинах космосу. У цьому столітті хвороба поширилася з Землі у Всесвіт. І третє – чи існує у Всесвіті надлишок Світла? Я відкрив зірку, яка за всіма астрономічними і математичними законами може зникнути, але нічого не змінюється. Зірка знаходиться в галактиці. Її світло має таку щільність, що якщо його стиснути, воно поміститься в сферу менше яблука, але буде важче, ніж наше Сонце. Релігія та філософія вчать, що людина може стати Христом, Буддою і Заратустрою. Те, що я намагаюся довести, ще більш дико і майже недосяжно. Всесвіт створений так, що кожна істота народжується Христом, Буддою і Заратустрою. Я знаю, що гравітація – ключ до всього, що вам потрібно, щоб літати, і я маю намір не тільки створювати літальні пристрої (літаки або ракети), а й вчити людину знову знаходити свої власні крила. Я намагаюся пробудити енергію, що міститься в повітрі. Є основні джерела енергії. Те, що вважається порожнім простором, – це просто прояв непробуждженної матерії. Порожнього простору немає ні на цій планеті, ні у Всесвіті. Чорні діри, про які говорять вчені, – найпотужніші джерела енергії і життя. Тесла: Спочатку була енергія, і лише потім з’явилася матерія.

Журналіст: На вікно вашого номера в готелі Уолдорф-Асторія на 33-му поверсі щоранку прилітають птахи. 

Тесла: Людині слід особливо тепло ставитися до птахів. Через їх крила. Колись у людини теж були крила, реальні і видимі!

Журналіст: Ваші шанувальники скаржаться, що ви нападаєте на відносність. Ваше твердження про те, що матерія не має енергії, щонайменше, дивне. Якщо все просякнуте енергією, то де вона? 

Тесла: Спочатку була енергія, і лише потім з’явилася матерія.

Журналіст: Містер Тесла, це рівнозначно тому, як якщо б ви сказали, що вас народив батько.

Тесла: Саме так! Як щодо народження Всесвіту? Матерія створюється з первинної і вічної енергії, яку ми знаємо як Світло. Воно світило, і з нього з’явилися зірки, планети, людина і все на Землі і у Всесвіті. Матерія – це нескінченні форми світла, оскільки енергія набагато старше матерії. Є чотири закони Творіння. Перший: незбагненність джерела, темного плану, який неможливо осягнути розумом або виміряти математично. В цей план укладається весь Всесвіт. Другий закон: поширення темряви, яка є істинною природою Світу, з незбагненного, і її перетворення в Світло. Третій закон: необхідність Світу ставати матерією Світу. І четвертий: немає початку і немає кінця. Три попередніх закони завжди мають місце, і Творіння вічне.

Журналіст: У своїй ворожості до теорії відносності ви заходите так далеко, що читаєте лекції проти її творця на своїх днях народження.

Тесла: Пам’ятайте, це не викривлений простір, це людський розум, не здатний осягнути нескінченність і вічність! Якби відносність була правильно зрозуміла творцем теорії, він би знайшов безсмертя, навіть фізичне, якби тільки побажав. Я – частина світла, і це музика. Світло заповнює мої шість почуттів: я бачу, чую, відчуваю, відчуваю запах, торкаюся і думаю. Моє шосте чуття – мислення. Частинки Світу – це записані ноти. Удари блискавки може бути цілою сонатою. Тисячі блискавок – це концерт. Для цього концерту я створив кульову блискавку, яку можна чути на крижаних Гімалаїв. Що ж стосується піфагорійців і математиків, учений не може і не повинен зазіхати на них. Цифри і рівняння – всього лише символи, що виражають музику сфер. Якби Ейнштейн чув ці звуки, він би не придумав теорію відносності. Такі звуки – це послання розуму про те, що життя має сенс, що Всесвіт існує в досконалій гармонії, і її краса – причина і наслідок Творіння. Така музика – вічний цикл зоряних небес. Навіть крихітна зірка володіє закінченою будовою і теж є частиною зоряної симфонії. Серцебиття людини – частина симфонії Землі. Ньютон знав, що секрет криється в геометричному розташуванні і русі небесних тіл. Він усвідомлював існування верховного закону у Всесвіті. Викривлений простір – це хаос, а хаос – це не музика. Ейнштейн – посланець часів звуку і шаленства.

Журналіст: Містер Тесла, а ви чуєте цю музику?

  Тесла: Я чую її весь час. Моє духовне вухо так само велике, як небо, яке ми бачимо над собою. А тілесне вухо я підсилюю радаром. Відповідно до теорії відносності, дві паралельні лінії будуть перетинатися в нескінченності. Тобто кривизна Ейнштейна буде випрямлятися. Одного разу створений, звук буде тривати вічно. Він може зникнути для людини, але буде продовжувати існувати в мовчанні, яке є великою могутністю людини. Ні, я нічого не маю проти самого Ейнштейна. Така вже він людина, і зробив багато добрих речей, деякі стали частиною музики. Я напишу йому і спробую пояснити, що ефір існує, і що його частинки – це те, що утримує Всесвіт в гармонії і життя в вічності.

Журналіст: Ви часто згадували про силу візуалізації. 

Тесла: Мені б хотілося подякувати візуалізації за всі мої винаходи. Події мого життя і мої винаходи реально стоять у мене перед очима, видимі як кожен окремий випадок або річ. У молодості я лякався, не знаючи, що це таке, але пізніше навчився користуватися цією силою як винятковим талантом і даром. Я підживлював її і ревниво оберігав. Також за допомогою візуалізації я корегував більшість винаходів і закінчував їх, ментально візуалізуючи рішення складних математичних рівнянь. За цей дар я отримав звання Вищого Лами в Тибеті. Мої зір і слух досконалі, і, смію сказати, що вони сильніші, ніж у інших людей. Я чую грім на відстані 250 км і бачу в небі кольори, які не можуть бачити інші люди. Таке загострення зору і слуху я помітив ще дитиною. Пізніше я розвивав їх свідомо.

Журналіст: Наші читачі хотіли б дізнатися про вашу філософію. 

Тесла: Життя – це ритм, який треба осягнути. Я відчуваю ритм, налаштовуюся на нього і потураю йому. Він висловлює подяку і дає мені знання. Все живе пов’язане глибокою взаємодією: людина і зірки, амеби і Сонце, серце і обертання нескінченної кількості світів. Знання приходять з космосу; наше бачення – його найдосконаліше розгортання. У нас два ока: земне і духовне. Рекомендується, щоб вони стали одним. Всесвіт живий у всіх своїх проявах, як тварина, що думає. Камінь – це мисляча і розумна істота, як рослина, дика тварина і людина. Сяюча зірка просить, щоб на неї подивилися. І якби ми не були так захоплені собою, ми б зрозуміли її мову і послання. Дихання, очі і вуха людини повинні підкорятися диханню, очам і вухам Всесвіту.

Журналіст: Містер Тесла, а що для вас електрика? 

Тесла: Все є Електрикою. Спочатку було світло, невичерпне джерело, з якого виділилася матерія і розподілилася в усі форми, представлені у Всесвіті і на землі з усіма її аспектами життя. Справжнє обличчя Світу – тьма, і тільки ми її не бачимо. Це чудова милість, дарована людині та іншим витворам. Одна з частинок темряви володіє світловою, температурною, ядерною, хімічною та механічною енергією. Вона має могутність обертати Землю на орбіті. Це воістину важіль Архімеда.

Журналіст: Містер Тесла, а чи не занадто ви упереджені до електрики? 

Тесла: Електрика – це я. Або, якщо хочете, я – електрика в людській формі. Містер Сміт, ви – теж електрика, просто ви це не розумієте. Журналіст: Чи можете ви пропустити через своє тіло електрику з напругою 1 мільйон вольт?  Тесла: Уявіть садівника, на якого нападають рослини. Звичайно, це була б повна безглуздість. Тіло і мозок людини зроблені з великої кількості енергії; велика частина мене – електрика. Індивідуальна енергія, властива кожному, і створює людське «я», або душу. У інших творінь все не так: душа рослини – це душа мінералів і тварин. Функціонування і смерть мозку проявляються в світлі. В молодості мої очі були чорними, а зараз блакитні. З плином часу напруга мозку стає сильнішою, тому очі ніби вицвітають. Білий колір – це колір неба. Одного ранку на моє вікно сіла біла голубка, яку я зазвичай годував. Вона хотіла донести до мене, що вмирає. З її очей виходили потоки світла. Ніколи в очах будь-якого творіння я не бачив стільки світла, скільки в очах голубки.

Журналіст: Персонал вашої лабораторії розповідає про спалахи світла, полум’я і блискавок, які виникають, коли ви гніваєтесь або піддаєте себе ризику.

  Тесла: Це психічний розряд або попередження бути напоготові. Світло завжди на моїй стороні. Чи знаєте ви, як я виявив обертове магнітне поле і асинхронний двигун, який зробив мене знаменитим в 26 років? Якось літнього вечора в Будапешті я і мій земляк спостерігали захід Сонця. Тисячі вогнів оберталися і відсвічували сотнями відтінків кольорів. Я згадав Фауста і цитував його, як раптом, як в тумані, я побачив, що обертається магнітне поле і асинхронний двигун. Я побачив їх на Сонці! Журналіст: Для вас наука і поезія – одне й те саме?  Тесла: У кожної людини два ока і Вільяма Блейка вчили, що Всесвіт народився з уяви, він зберігається і буде існувати до тих пір, поки на Землі не зникне остання людина. Уява – це колесо, за допомогою якого астрономи можуть збирати зірки всіх галактик. Ця творча енергія ідентична енергії світла.

Журналіст: Тобто для вас уява реальніша, ніж саме життя? 

Тесла: Вона породжує життя. Я харчувався своїм вченням, навчився контролювати емоції, сни і бачення. Я завжди процвітав, бр живився своїм ентузіазмом. І все своє довге життя я провів в екстазі. Це джерело мого щастя. Уява було джерелом мого щастя. Всі ці роки вона допомагала справлятися з роботою, якої вистачило б на п’ять життів.

Джерело