В Україні планують скасувати одну групу інвалідності, а по іншій прибрати виплати: пояснюємо, чи правда це

МОЗ дійсно хоче змінити методологію встановлення інвалідності, але деталі реформи поки невідомі.

Нещодавно про скасування 3 групи інвалідності повідомив колишній народний депутат Ігор Мосійчук.

13 листопада Мосійчук у TikTok розмістив коротеньке відео під назвою «Влада планує скасувати 3-тю групу інвалідності і припинити соцвиплати окрім субсидій по 2-ій». За словами ексдепутата, відповідна норма прописана у «новому законі МОЗ про втрату функціональності». Таким чином, влада нібито хоче зберегти кошти держбюджету.

Джерело цієї інформації, імовірно, виступили друзі Мосійчука, «які підслухали розмову двох високопоставлених чиновників МОЗ», йдеться у ЗМІ.

«Один з них іншому каже: «Ми приймемо цей закон і тоді усі інваліди виїдуть до Європейського Союзу. От хай вони їм і платять», — переказав Мосійчук розмову.

Чи правда що в Україні скасують 3 групу інвалідності

Ще на початку жовтня міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко розповів про підготовку законопроекту, який має змінити методологію встановлення інвалідності, передає Chas.news. Проте він має стосуватися не лише 3-ї, а усіх груп інвалідності. Тоді голова МОЗ обіцяв найближчим часом представити документ, однак досі жодних нових з цього приводу не з'являлося.

При цьому законопроект називається не «про втрату функціональності», а «Про оцінку потреб і порядок їх забезпечення для осіб з обмеженням функціонування та реформування медико-соціальної експертизи в Україні».

Справа у тому, що МОЗ та уряд у цілому готують комплексу реформу медико-соціальної експертної комісії (МСЕК), яка зараз встановлює групу інвалідності. Вона також передбачає запровадження нового терміну — особи з обмеженим рівнем функціонування, що використовується в Міжнародній класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я (МКФ).

«Ми відмовляємося від інвалідності як такої, а говоримо про оцінку втрати функціональності. У нас зараз проблема в тому, що ми женемося за інвалідністю, бо вона дає пільги та компенсації, а не повернення людини в економічний стан. Ми не запитали, що хоче людина, а кажемо, що ось це можемо дати. Це пострадянська модель, від якої ми повинні відмовитися», — пояснював міністр.

При цьому поки невідомо, що на практиці передбачатиме реформа, адже текст законопроєкту поки не опублікований. Так само не зрозуміло, коли його зареєструють у парламенті, скільки часу розглядатимуть депутати та чи взагалі його схвалять.

Щоправда, Ляшко сподівається, що нові підходи запрацюють з 2025 року.

«Це глобальна реформа. Вона буде пов’язана з тим, що людина з травмою потрапила на реабілітацію, а звідти завдяки мультидисциплінарній команді через електронні інструменти, у тому числі електронний МСЕК, вона потрапляє у відповідні сфери, аби повернути її функціональність, яку вона втратила через травму або хворобу», — казав міністр.

Фейк за інформацією Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

У Telegram Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки повідомляє, що інформація про скасування груп інвалідності – це проросійська пропаганда.

Зокрема, пропагандисти стверджують, що поняття «інвалід» вилучать з українського законодавства, щоб скоротити соціальні виплати та відправити на фронт побільше людей. Тим часом у Центрі пишуть, що міністр охорони здоров’я Ляшко повідомив, що відомство підготувало законопроєкт, який змінює методологію встановлення інвалідності та пропонує замінити її на оцінку втрати функціональності. Однак ні про яке скасування «інвалідності» не йдеться.

«Перехід від інвалідності до втрати функціональності не означає, що пільги та виплати мають бути скасовані. Навпаки – для людей з інвалідністю мають створити більше можливостей та послуг: доступ до освіти, перекваліфікацію, відновлення працездатності, більше допоміжних засобів реабілітації», – зазначають у дописі.

Зміни почнуть діяти з 2025 року, що свідчить про те, що реформа ніяк не пов’язана з мобілізацією.

2ogoloshenya