Третя платіжка за газ: за що ще доведеться платити українцям

Газ стане дорожчим. Зараз ми сплачуємо за газ і його доставку, але незабаром з'явиться третя платіжка - за утримання внутрішньобудинкових мереж.

Певна категорія українців вважає, що газівники відповідальні за труби в усіх будинках і без додаткових договорів.

У третій платіжці за газ вказується вартість за утримання внутрішньобудинкових мереж.

Про це повідомляє ГазПравда.

Звідки взялася ідея «третьої платіжки» за газ?

У 2015 році Україна взяла курс на запровадження цивілізованого ринку природного газу. Таку мету уряд нашої держави зафіксував у 2014 році в Угоді про асоціацію з Європейським Союзом. Відповідно до взятих зобов’язань, на ринку природного газу з 2015 року поступово відбуваються певні реформи, і одна із них – це відокремлення функцій з розподілу та постачання природного газу.

У зв’язку з цим, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП або Регулятор) затвердило нові тарифи облгазів на доставку газу. І вже з січня 2020 року українці почали отримувати дві окремі платіжки за газ: одну за його постачання, іншу – за доставку (розподіл) блакитного палива.

Водночас, з новодіючих тарифів облгазів на доставку газу виключили плату за технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання (далі - ТО ВБСГ). Крім того, поступово втратили чинність нормативно-правові акти (далі - НПА), які зобов’язували облгази безоплатно здійснювати ТО в житлових будинках їх абонентів на періодичній основі.

Що зміниться?

Законодавство надало право власнику обирати організацію, яка винятково на договірних умовах та на платній основі буде здійснювати роботи з технічного обслуговування внутрішньобудинкових мереж. Це може бути як місцевий облгаз, так і інші організації, які отримали на це відповідні дозволи.

"Таким чином, власник розуміє, за що саме він буде сплачувати кошти та контролює дотримання виконання договірних зобов’язань виконавця ТО. Адже належна робота газових комунікацій є запорукою безпеки життєдіяльності усіх мешканців домогосподарства. У випадках виявлення порушень - власник може скаржитись на недобросовісне підприємство у відповідні інстанції", - йдеться у повідомленні.

Експертка-консультантка ГазПравди зауважує, що чинне законодавство містить застереження, що у випадку незабезпечення технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових газових мереж у будинку розподіл природного газу припиняється. Однак до завершення остаточного реформування нормативно-правової бази у цій сфері припинення газопостачання облгазами може вважатись маніпулятивним та є порушенням прав його мешканців.

Після укладання договору:

  • Один раз на рік спеціалісти повинні здійснювати візуальний огляд газопроводів, перевіряють наявності вільного доступу до них, стану пофарбування і кріплень газопроводу, наявності футлярів в місцях прокладання через зовнішні і внутрішні конструкції будинку, стану ущільнення міжтрубного простору, очищають його від бруду та, в разі потреби, відновлюють його.
  • У багатоквартирних будинках один раз на 6 місяців, а саме до початку та після закінчення опалювального сезону, здійснюється перевірка на герметичність з’єднань газопроводів та газового обладнання приладовим методом або мильною емульсією з усуненням виявлених витоків газу. Однак у приватних будинках та квартирах така опція здійснюється вдвічі рідше – лише 1 раз на рік.
  • Щороку, одночасно з техоглядом газового обладнання здійснюється перевірка наявності тяги в димових та вентиляційних каналах.
  • Також, не рідше одного разу на рік надавач послуг повинен перевірити належну роботу стаціонарних сигналізаторів загазованості приміщень.
  • Один раз на рік перевіряється працездатність запірних пристроїв, установлених на газопроводах. Здійснюється їх очищення від залишків корозії й мастила.

2ogoloshenya