Сьогодні Теплого Олекси: історія свята, прикмети, заборони

30 березня православні християни відзначають "Теплого Олекси" - День святого Алексія, який жив у IV столітті.

У народі цей день також називають "водотік", "пролий глечик", "з гір вода, "з гір потоки".

Згідно з писанням, Олексій народився в багатій римській родині, його батьки були благочестивими християнами, допомагали знедоленим. Вони знайшли йому наречену зі шляхетної родини, однак у ніч після вінчання Олексій покинув свій дім і відправився відвідувати прощу по території сучасних Туреччини та Сирії.

Прибувши в місто Едеса, він роздав залишки свого майна, переодягнувся в лахміття і став просити милостиню. Протягом наступних сімнадцяти років Алексій жив милостинею, харчувався лише хлібом і водою, а всі ночі проводив в недосипанні і молитві.

Батьки Олексія відправили слуг в Едесу на пошуки сина, проте він так змінився, що вони подали йому милостиню, але не впізнали. Так Олексій прожив 17 років.

Чутка про святість Олексія широко поширилася по всій Сирії. Більш того, едеському церковному сторожу сама Пресвята Богородиця вказала на Алексія як на святого, йдеться в писаннях.

Тоді Олексій вирішив відправиться в місто Тарс, однак його корабель потрапив у шторм. Через якийсь час його прибило до берегів Італії. Тоді прочанин відправився в отчий дім. Там його теж не впізнали, але дозволили залишитися жити. Він жив у комірчині під сходами, і до нього був приставлений слуга, якому було наказано годувати мандрівника їжею з хазяйського стола.

При цьому Алексій постійно дотримувався посту і щодня молився. Так він прожив ще 17 років. В один прекрасний день під час недільної літургії в соборі святого Петра глас Божий вказав присутнім, що потрібно знайти людину «яка помолиться про Римі і весь народ його». Коли Алексія знайшли, він був мертвий. Обличчя покійного сяяло, а в руці у нього був якийсь сувій. Марно домашні намагалися вилучити сувій з рук святого.

Тільки коли прибув в будинок папа Інокентій I попросив у святого дозволу прочитати сувій, рука Алексія відкрилась. З сувою присутні дізналися про те, ким насправді був чоловік Божий.

Свято є не тільки релігійним, а й також народним. З цим днем пов'язано безліч заборон та прикмет, які збереглися донині.

Зазвичай у день Теплого Олексія люди збирали березовий сік, який, як вважається, саме в цей день особливо цілющий. За традицією, жінки вмивалися талою водою, оскільки вірили, що це подарує красу та молодість.

Водночас віруючі люди зверталися до святого Олексія із побажаннями про гарну та теплу погоду, а також багатий врожай.

Проте у день святого Олексія існує багато заборон. Особливо це стосується молодих жінок, які стали матерями.

 

Основні заборони на "Теплого Олексія"

Цього дня заборонено планувати далеку подорож, тому що може спіткати нещастя.

Окрім того, під забороною - жіноче рукоділля. Тобто не можна шити, в'язати, вишивати. Краще не займатися домашніми справами.

Примітно, що жінкам, які мають маленьких дітей, заборонено виносити з дому хліб або гроші. В народі вірили, що разом із цим можна віддати долю дитини.

Ще в цей день у давнину не можна було сідати у сани. Мовляв, заповітні мрії та бажання так ніколи і не здійсняться.

 

Народні прикмети:

Тепло на Олексія – рік буде врожайним.

Якщо погода 30 березня прохолодна, то весна буде пізньою.

Багато талої води – прикмета до того, що буде не тільки хороший сінокіс, а й багатий урожай.

Гуси летять високо – чекай снігопаду.

Після Олексія, за прикметами, можна ячмінь сіяти.

На Олексія полювання буде вдалим.

2ogoloshenya