Це свято також називають Третьою Пречистою.  В народі казали, що 4 грудня не можна давати в борг. Дізнавайтесь історію, звичаї, традиції та заборони цього дня.

Християни східного обряду відзначають 4 грудня церковне свято, яке називається Введення в храм Пресвятої Богородиці або Третя Пречиста. Воно вважається одним з 12 найважливіших церковних свят.

Історія свята

Цього дня згадують подію з життя Богородиці, коли батьки привели її в трирічному віці в Єрусалимський храм на служіння Богу. Батьки Діви Марії довго не мали дітей. Подружжя було в розпачі й дало обітницю присвятити народжену дитину служінню Богу. І народилася в них донечка Марія. Коли дівчині виповнилося три роки, її одягли в найкращий одяг і привели до Єрусалимського храму.

Первосвященик зустрів її в храмі та повів у святая святих, у те приміщення, до якого з усіх людей лише сам ходив з очисною жepтовною кpoв’ю. Від цього дня дитина жила в храмі, присвячуючи свій час богоугодним справам: рукоділлю, молитвам і читанню Святого Письма. Там Марія старанно молилася і вчила Слово Боже.

Традиції наших предків

У народному календарі Введення завершує собою осінь і встановлює справжню зиму. У Київській Русі це свято присвячували побутовим справам і сімейним зустрічам. Гучних гулянь в цю дату не влаштовували.

У цей день батьки займалися духовним вихованням дітей. Кожні батьки хотіли, щоб дитина була такою ж праведною, працьовитою і чистою душею, як молода Діва Марія. Нерідко 4 грудня дітей брали з собою до церкви на першу в їхньому житті сповідь.

У давні часи люди вірили, що після Третьої Пречистої до самої весни не можна копати землю, перетирати зерно, вибивати білизну і ловити рибу. В цілому в це свято більше відпочивали, грали в сніжки і ліпили сніговиків.

У давні часи на Введення відкривали різдвяні ярмарки і починали продавати ялинки. Також в цю дату купували сани. Незаміжні дівчата на Введення одягалися в найкращі вбрання і доглядали собі женихів.

Що можна робити 4 грудня

В старовину люди вірили, що цього дня вулицями проїжджає сама Зима – у білосніжній шубі, на трійці коней. Своїм диханням вона морозить повітря, малює снігові візерунки на вікнах. Наші пращури помітили, якщо цього дня погода була хороша, то й настуана осінь буде хороша. "Сильна зима - готуй засіки", – так говорили з цього приводу. Якщо ж погода видавалася похмурою та теплою, на родючий рік можна було не сподіватися.

Від цього дня розпочиналися зимові торги – Введенські ярмарки. Головним товаром традиційно були сані. Також на Введення робили пробні виїзди на зимовому транспорті. Починали гуляння зазвичай молодята, які сідали в розписні сани. Правив кіньми молодий чоловік, підперезаний яскравим поясом; молода дружина теж вбиралася у найкращий одяг.

Чого не радять робити 4 грудня

  • Не можна займатися важкою фізичною роботою в цей день.
  • З Введення до весни не можна ловити і їсти річкову рибу - вона стає несмачною.
  • Заборонено бити і обзивати дитину, але і надмірно балувати теж не варто.
  • Не можна брати і давати гроші в борг.
  • Триває Різдвяний піст. Не можна їсти м'ясні, молочні та яєчні страви, але в честь свята можна випити трохи вина.

Заборонено сьогодні лихословити, обговорювати людину за спиною, бажати комусь зла і заздрити.

2ogoloshenya