Що робити в разі радіаційної аварії: основні правила

Станом на ранок 23 серпня Запорізька АЕС працює з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки.

Про  це повідомляють в НАЕК «Енергоатом».

Російські окупанти накопичують техніку на території станції, збільшують кількість військових.

У зв’язку з цинічними обстрілами російськими окупантами Запорізької АЕС, кожен українець повинен знати базові правила поведінки у випадку надзвичайної ситуації. 

У Хмельницькому обласному центрі контролю та профілактики хвороб нагадують, що рівні регіону постійно здійснюється моніторинг радіаційного фону на предмет дотримання всіх показників у нормі.

Що робити у разі радіаційної аварії

Якщо радіаційна аварія трапилася, потрібно:

  • залишатись в приміщенні або терміново у нього зайти, якщо перебуваєте на вулиці;
  • щільно закрити вікна і двері (не здійснюйте провітрювання),
  • упакувати харчові продукти або помістити їх у закриті ємності,
  • зробити запас чистої води, 

Безпека води та харчових продуктів

Допоки рятувальники чи влада не повідомили про безпеку водопровідної води, доти лише вода в пляшках залишатиметься не забрудненою. Пакування захищає рідину всередині від радіоактивних речовин.

Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє від радіоактивних речовин. Тож майте запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах. Напої у холодильнику теж безпечні для вживання. Вода в інших ємностях у вашому домі, таких як унітаз або водонагрівач, не буде містити радіоактивних речовин. Водопровідну або колодязну воду можна використовувати для миття себе, а також пакувань з їжею і водою.

Навіть, якщо водопровідна вода забруднена, ви все одно можете використовувати її для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу.

За аналогією із водою, харчові продукти є безпечними, якщо зберігались у герметичних контейнерах (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Також безпечною є їжа з холодильника та морозильної камери.

Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Теж саме зробіть із кухонним приладдям перед використанням.  Використану тканину чи рушник покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у недоступному місці, подалі від людей і тварин. 

Коли варто вживати йодид калію?

Щоби зменшити негативний вплив радіоактивного йоду на щитоподібну залозу, використовується калій йодид. Такий захід називають йодною профілактикою. Після прийому препарату відбувається блокування щитоподібної залози, що перешкоджає накопиченню в ній радіоізотопів йоду.   

Приймати профілактичну дозу йодиду калію потрібно тільки після офіційного оповіщення про загрозу викиду та необхідність проведення йодної профілактики. Таке оповіщення проводиться місцевими органами виконавчої влади всіма доступними засобами масової інформації.  

Оптимальний ефект йодної профілактики досягається при завчасному прийомі препарату за 6 і менше годин до надходження радіоактивної хмари. Прийом препарату залишається ефективним одночасно з надходженням «хмари» та через 6 годин після. Не рекомендуємо прийом препарату через 24 годин після надходження хмари. 

Де брати калій йодид у разі потреби?  

Держава закупила необхідну кількість йодиду калію. Кожен регіон отримав необхідну кількість з розрахунку чисельності населення. У разі аварії будуть оперативно визначені пункти його видачі, найближчі до місця проживання людей.  

Якщо аварія вже сталася, категорично не рекомендовано залишати місце укриття до офіційних повідомлень місцевої влади. Так можна наразитися на ще більшу небезпеку. У будь-якому випадку варто чекати сповіщень від місцевої влади. 

ВАЖЛИВО: приймати йодовмісні препарати для профілактики не варто.

Якщо приймати такі препарати протягом тривалого часу і у неправильному дозуванні, підвищується ризик зниження функції щитоподібної залози.

2ogoloshenya