Warning: Division by zero in /sata2/home/users/vkkp/www/www.vk-kp.info/libraries/mavik/thumb/resizetype/abstract.php on line 39

Warning: Division by zero in /sata2/home/users/vkkp/www/www.vk-kp.info/libraries/mavik/thumb/generator.php on line 394

Warning: Division by zero in /sata2/home/users/vkkp/www/www.vk-kp.info/libraries/mavik/thumb/resizetype/abstract.php on line 34

Якщо розрізати хробака на кілька частин, то він регенерує втрачені частини тіла. Але яку частину цілого цього створіння можна назвати «мінімальною», з якої відновиться повноцінний організм? Для плоских хробаків – це окрема клітина, і недавно вчені навчилися їх виділяти і вирощувати.

Про це Алехандро Альварадо (Alejandro Alvarado) і його колеги повідомляють в статті, опублікованій в журналі Cell, пише naked-science.

«Вперше вдалося у контрольований спосіб ізолювати дорослі плюрипотентні стовбурові клітини. Це більше не абстракція: тепер, клітинне джерело, здатне повернути регенеративні здатності тварин, які їх втратили, можна виділити і вивчити в деталях», – пояснює Алехандро Альварадо.

Варто згадати, що клітини організму, який дорослішає, спеціалізуються і вже не можуть перетворюватися з одного типу в інший, хоча як і раніше містять той же загальний на всіх геном. Навіть стовбурові клітини обмежені певною групою породжуваних ними клітин. Плюрипотентних клітин, здатних розвинутися в клітку будь-якої тканини, наскільки відомо, в організмі дорослих людей не зберігається. А ось у плоских хробаків вони є – вони можуть відкрити нам головні секрети регенерації.

Їх існування відомо вже більше століття, проте до цих пір ідентифікувати цю нечисленну популяцію клітин не вдавалося. Альварадо і його співавтори використовували для цього piwi-1 – білковий маркер стовбурових клітин. Виділивши місця його клітин, вчені помітили, що вони легко розпадаються на дві групи: одні синтезували його багато, інші – мало, лише перші виявляють себе як необласти.

Потім автори проаналізували роботу генома в восьми тисячах клітин з високим вмістом piwi. Були відкинуті клітини, ДНК яких вказала на те, що вони вже вступили на шлях спеціалізації. В результаті вчені звузили пошук для двох груп клітин, що розрізняються активністю генів, – Nb1 і Nb2. Nb2 - клітини відрізнялися активним синтезом мембранного білка тетраспаніна, функції якого поки малозрозумілі.

Однак саме ці клітини, пересаджені плоским черв’якам, ледь не вбитим потужної дозою радіації, дозволили їм повністю відновитися. В результаті вчені вперше отримали порівняно простий і ясний шлях до виділення дорослих плюрипотентних стовбурових клітин, необласти. Тепер залишається вивідати секрети регенерації тканин, органів, а можливо, і цілих кінцівок.

Джерело

2ogoloshenya