Відкриття представництв Константинопольського патріархату ( «дворів») в Києві і Львові, про яке розповіло джерело в УПЦ, може мати на меті створення на базі УАПЦ, що призведе до поділу світового православ’я на кілька груп.

А всередині України – зупинить міжцерковний діалог.

За даними джерела, Фанар – так називається історичний район, де розташовується резиденція патріарха Варфоломія в Стамбулі, – думає про відкриття «дворів» у Києві та Львові, причому розглянути питання можуть вже на найближчому засіданні Священного Синоду патріархату. «Фанар отримає можливість на місці контролювати розвиток православ’я в Україні, спростяться контакти з УПЦ КП і УАПЦ – плюс, прискоряться процеси створення паралельної УПЦ канонічної структури в Україні, не виключено, що на базі УАПЦ», – пояснив він.

Йдеться про відкриття «подвір’я» саме у Львові – звідти зручно добиратися в усі значимі єпархії УАПЦ, розташовані на заході країни.

«Нещодавно патріарх УПЦ КП Філарет заявив, що не підкорятиметься Константинополю, – це можна вважати маркером: КП тут ні при чому», – уточнив політолог Олексій Якубін.

В УАПЦ факт діалогу не заперечують.

«За чинним канонічним нормам, Константинополь має право не тільки відкривати« подвір’я »на території України, а й повністю відновити юрисдикцію – скажімо, в формі церковної структури: спочатку – на правах, якими українська церква користувалася до 1686 року, після – як структура в складі Константинопольського патріархату, з правом повної автокефалії. Архієрейський Собор УАПЦ прийняв звернення до Константинопольського патріархату про рішення українського питання по церковному будівництву і готовий розглянути будь-які пропозиції », – підтвердив єпископ УАПЦ Віктор Бедь.

Релігієзнавець Олексій Смирнов називає модель, за якою Фанар може брати участь в релігійному житті України: вона була застосована в Естонії в 90-х, де ряд парафій перейшов в юрисдикцію Константинополя, а ряд – залишився під впливом РПЦ.

Але це буде не автокефалія, а саме перехід в юрисдикцію, і це буде початок фактичної війни між Фанаром і РПЦ. У Константинополя вже є досвід прийняття в свою юрисдикцію українських церков: в кінці 80-х – початку 90-х він прийняв парафії УАПЦ в США і Канаді

Якщо рішення Константинополя буде позитивним, радикального погіршення відносин між РПЦ і Константинополем не уникнути.

«Він повинен погоджувати такі речі з РПЦ і УПЦ. Адже територія формально закріплена за ними », – вважає Якубін.

Архієпископ УПЦ Феодосій вважає, що при самому песимістичному сценарії мова піде про довгострокове канонічному протистоянні кількох груп помісних православних церков.

«По суті, поділі світового православ’я. Для України це означає легалізацію канонічної церковної структури, паралельної УПЦ, а це двоякий шкоду: по-перше, буде законсервовано церковне розділення. По-друге, поглибиться розлом в і без того ослабленому суспільстві, тепер уже і за релігійною ознакою », – уточнив ієрарх.

В мережі опублікували повний текст листа голови УПЦ КП Філарета до Архієрейського собору РПЦ.

Джерело

https://t.me/vkkpinfo