Конституція України гарантує вільне переміщення та вибір місця проживання.

Громадяни України, особи без громадянства чи іноземці однаково повинні оформити прописку протягом 30 днів за умови постійно проживання в країні. Для цього ліквідується стара реєстрація та відкривається нова після зміни місця проживання.

Органи влади виконують цю операцію в день подання заяви, коли особа заповнює заяву та сплачує адміністративний збір. Дані про реєстрацію містяться у Єдиному державному демографічному реєстрі України. Новонародженого реєструють батьки протягом 3 місяців після появи на світ.

Інформація про місце проживання необхідна для оподаткування, повідомлення про громадянські обов’язки особи та судові рішення. Вона використовується під час нотаріального завірення документів. Відповідальність за відмову від реєстрації місця проживання передбачена ст. 197 Кримінального кодексу України. Спочатку до особи застосовується адміністративне попередження. Після повторного правопорушення протягом року встановлюється штраф розміром від 1 до 3 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

В Україні можуть нарешті скасувати запроваджене більшовиками ще 1925 року поняття прописки і похідної від неї — обов’язкової реєстрації за місцем проживання. У Верховній Раді представлено законопроект, який наблизить нас до цивілізованого Заходу і запропонує українцям нову онлайн-систему декларативної реєстрації.

Нагадаємо, що Офіс реформ адміністративних послуг створив законопроект про заміну прописки на спеціальну реєстрацію, яка здійснюватиметься на основі декларативного чи демографічного принципу.

Джерело

2ogoloshenya