Як правильно заповнити виборчий бюлетень (ЗРАЗОК)

Як виглядатиме новий бюлетень?

Нові бюлетені отримає кожен виборець для голосування за кандидатів у депутати до обласної ради та районної ради. А також отримають ті виборці, які обиратимуть міську (сільську або селищну) раду із кількістю виборців 10 тисяч і більше.

Про це повідомляє ОПОРА.

Такий бюлетень міститиме ліворуч назву партії (та прізвище кандидата єдиного виборчого списку, який не бере участі в персоналізованому голосуванні, адже гарантовано пройде до ради, якщо партія подолає прохідний бар'єр), посередині два квадратики для голосування, а праворуч список прізвищ із 5-12 кандидатів від цієї партії.

Таким чином, у першому квадратику необхідно поставити позначку (плюсик або іншу позначку) за партію, а в другому квадратику вписати за трафаретом номер кандидата від цієї партії (від 1 до 12).

Скільки бюлетенів може отримати один виборець?

Зазвичай у більшості населених пунктів України виборець отримає 4 виборчі бюлетені для голосування за кандидатів на посаду:

1) міського (сільського або селищного) голови;

2) депутатів міської (сільської або селищної) ради;

3) депутатів районної ради;

4) депутатів обласної ради.

Варто зазначити, що спільним також буде колір бюлетенів по всій країні для кожного типу виборів. Так, депутатів обласних рад обиратимемо за допомогою блакитних бюлетенів, депутатів районних рад – світло-зелених, депутатів міських рад – світло-жовтих, а депутатів сільських і селищних рад – кремових. Натомість за кандидата на посаду голови міста, села чи селища будемо голосувати бюлетенем світло-рожевого кольору. Виборці тих кількох великих міст, які отримають 5 бюлетенів через те, що обиратимуть також районні в містах ради, також отримають бюлетень світло-сірого кольору.

Як заповнювати бюлетень?

Порядок заповнення бюлетенів описаний у частинах 7 і 8 статті 248 Виборчого кодексу України. Там зазначений максимально правильний варіант, аби на етапі підрахунку голосів у членів комісій не виникало сумнівів і запитань. Звісно, завжди є можливість, що члени комісії приймуть колегіальне рішення, аби визначити волевиявлення виборця, якщо позначка була не надто точна чи не відповідала максимально правильному варіанту. Але варто одразу намагатись заповнити бюлетень максимально уважно, точно і правильно.

Як користуватись новим бюлетенем?

Щоб проголосувати за кандидата у депутати до обласної, районної та міської (сільської або селищної) ради із кількістю виборців 10 тисяч і більше, у першому квадратику ставимо "плюсик" або будь-яку іншу позначку, обираючи партію, а в сусідньому квадратику вписуємо номер за трафаретом.

Максимально правильне голосування

Варто зауважити, що вносити треба максимально точний номер, який зазначено поряд із прізвищем обраного кандидата (наприклад: не 06, а 6; не 01, а 1 тощо). Ці цифри необхідно писати так, як раніше писали індекси на листівках та поштових конвертах в Україні.

Які бюлетені все ж можуть бути зараховані попри не ідеальне заповнення?

Натомість є припущення, що люди можуть голосувати з новою формою бюлетеня дещо інакше. Наприклад, ставити позначку за партію в першій клітинці, а другу клітинку з трафаретом залишати порожньою. Натомість прізвище кандидата підкреслювати рискою, обводити в коло чи виділяти якимось іншим чином.

Таке волевиявлення не унормовано в законодавстві, тож немає чіткого визначення щодо таких бюлетенів й може бути кілька підходів. Наприклад, міжнародні виборчі стандарти схиляються до того, що якщо можливо визначити персоналізоване волевиявлення, незалежно від форми його прояву, то воно має бути враховано.

Натомість в абзаці 2 частини 7 статті 248 Виборчого кодексу чітко вказано: "Якщо виборець у квадраті із нанесеним трафаретом для написання номера кандидата в депутати зробив позначку не по трафарету, але із якої можливо встановити дійсне волевиявлення виборця, вважається, що виборець підтримує кандидата номер якого зазначено". Тобто, персоналізована підтримка кандидата може бути врахована тільки якщо волевиявлення зроблене в квадратику із трафаретом. Та варто додати, що зараз немає норми, як, наприклад, у попередньому виборчому законодавстві, що бюлетень із будь-якою зайвою позначкою вважається недійсним. Тому можна припустити, що таке волевиявлення буде визначено як підтримка лише партії.

Лише за партію будуть зараховані голоси у випадках, якщо виборець заповнить бюлетень таким чином:

Які бюлетені точно вважатимуться недійсними або як НЕ треба голосувати?

2ogoloshenya