Оприлюднили дослідження Вселенського патріархату щодо права дарувати автокефалію УПЦ

Київська православна богословська академія опублікувала повний переклад дослідження Вселенського патріархату, в якому він обґрунтував своє виняткове право дарувати автокефалію Українській православній церкві.

Згідно з документами, у 1686 році право рукоположення (хіротонії) митрополита Київського було надано патріарху Московському тимчасово, виходячи з церковної ікономії, зі збереженням всіх прав митрополії, якими вона володіла раніше. "Підпорядкування Київської митрополії відбулося у "спосіб поступливості" і "з міркувань ікономії" з огляду на конкретні історичні обставини того періоду "як через велику відстань, так і війни між двома царствами", - сказано в документі. У Вселенському патріархаті додали, що виданий тодішнім патріархом Діонісієм дозвіл на висвячення було отримано під "сильним тиском". Про збереження Київської митрополії під юрисдикцією Вселенського патріарха свідчила вимога до митрополита Київського поминати спочатку Вселенського патріарха під час літургії.

У матеріалі згадані обмеження прав Київської митрополії з боку Москви, які відбувалися в той час, коли "Вселенський патріархат переживав складні часи і жодним чином не міг чинити спротив образам". У РПЦ заявили, що Константинопольський патріархат надає недостовірні відомості про історію церкви в Україні, і для виявлення істини потрібна серйозна наукова дискусія з використанням архівних документів. Нагадаємо, 7 вересня Вселенський патріарх Варфоломій І призначив у Київ двох екзархів у межах підготовки до надання автокефалії Українській Церкві. Особистими представниками патріарха призначені архієпископ Даниїл Памфілійський з США і єпископ Іларіон Едмонтонський з Канади. Єпископ Константинопольської православної церкви, митрополит Галльський Еммануїл заявив, що призначені до Києва екзархи допоможуть прокласти шлях до автокефалії. 14 вересня РПЦ заявила, що припиняє участь в структурах під верховенством Константинопольського патріархату і припиняє згадувати Вселенського патріарха Варфоломія під час богослужінь на тлі підготовки Фанаром автокефалії Української церкви. Однак у Москві запевнили, що євхаристичне спілкування поки не розриватимуть. У Вселенському патріархаті висловили сподівання, що це поспішне та неканонічне рішення буде скасовано і діалог буде відновлено. Також Константинополь відзначив, що Фанар ніколи не давав томосу про автокефалію Московській церкві, а лише просто нормалізував ситуацію, піднявши цю кафедру на патріарше достоїнство.

Джерело.

https://t.me/vkkpinfo