Саме так виглядав Смотрич 11 квітня.  Замість повноцінної річки кам'янчани могли побачити суцільне болото за греблею, яка розташовується  в каньйоні на Польських фільварках. Ну і звичайно за традицією в соціальних мережах розпочалося бурхливе обговорення питання Хто винен? Хто вкрав річку !?

Вже вчора ситуація на річці покращилася, вода знову почала надходити через греблю.

Причина зникнення річки в каньйоні довкола Старого міста полягає в роботі малої ГЕС, яка розташована біля підніжжя самого замку. За правилами, місцева електростанція повинна відбирати лише частину води з річки, проте під час її недостачі на станції піднімають шлюз, який розташований під Турецьким мостом. Внаслідок цього більшість води потрапляє безпосередньо на ГЕС. Натомість рівень води в каньйоні довкола Старого міста значно зменшується.

Але це вже не перший подібний випадок на річці Смотрич. В далекому 2012 році річка теж зникала. Минуло 7 років і нічого не змінилося. Навряд чи теперішній випадок якось вплине на покращення ситуації.

Якщо ж дійсно шукати винних в тому, що річка продовжує вимирати то слід розпочати безпосередньо із себе. Ми часто любимо називати себе європейцями, а місто  європейським. Хоча як показує дійсність від останніх в нас поки що лиш біометричні паспорти. Ми в порівнянні з європейцями ще палкою мамонта ганяєм але понти вже присутні. Неподалік від греблі, на  вулиці Смотрицькій серед досить непоганих на вигляд будинків  сміттєзвалище. Уявити собі подібну картину в якомусь європейському місті вкрай складно. Мало, того що сміття розкидано навколо контейнерів, ним засіяна вся вулиця, каньйон, і річка.

Не краща ситуація і в іншому мікрорайоні міста – на Руських фільварках. До прикладу підвісний міст, який в минулому році відремонтували мало не зайнявся від того, що невідомі особи вирішили спалити очерет на Смотричі. А сама річка не тільки обміліла і заросла, але й стала полігоном для різного роду відходів.  

Проте це ще не найгірше. Завдяки тому, що напередодні  рівень води в річці Смотрич впав майже до нуля, люди могли побачити, як кам'янчани-європейці вивели  зі своїх будинків каналізаційні системи прямо в річку, закопавши їх нижче рівня  води. Десятки труб із помешкань прямо врізаються в річку й додають до її складу фекалії. Нагадаємо що ця багатостраждальна річка не сьогодні стала каналізаційною мережею для навколишніх мешканців. В 2018 ми були свідками масового отруєння біоресурсів по всьому басейну річки навколо старого міста аж до русла дністра .

У 2016 році міська влада разом із підприємцями вирішила нарешті впорядкувати каньйон. Проте ця ідея не сподобалася захисникам природи і від неї відмовилися.  

Наша редакція звертається до всіх небайдужих з проханням не давати спокійно спати на чиновникам ні всім контролюючим та перевіряючи органам допоки така ситуація буде тривати в нашому місті, адже зміни настають разом з діями, кожного з нас.