В деяких інформаційних джерелах зазначають, що клітини злоякісної пухлини є у кожному організмі.

Що з цього приводу говорять медики, а також про деякі новітні методи діагностики та лікування злоякісних новоутворень запитуємо у лікаря-онколога Кам'янець-Подільської міської поліклініки №1 Сергія Бузинського.

- Ракова клітина - це клітина того ж організму, але у неї відсутня одна функція – функція смерті. Тобто будь-яка клітина може перетворитись у ракову, коли у неї відбувається збій (мутація) життєвого циклу і вона через визначений природою час не помирає, а починає ділитись. І з цієї неправильної клітини через певний час знову утворюються видозмінені клітини і так далі. Ракові клітин дуже швидко ростуть, тому потребують гарного забезпечення кровопостачанням, іннервацією, поживними речовинами. Поступово в організмі відбувається інтоксикація, анемія, адже ракова пухлина усі поживні речовини тягне на себе, - починає розмову Сергій Миколайович.

- В літературі також пишуть про передраковий стан. Що це таке і чи передує він переродженню клітин у злоякісні?

- Для кожного органа і системи передраковим станом є будь-яке хронічне захворювання. Тобто у органі із хронічним захворюванням, який не лікується в певний момент, може відбутись мутація гена, який відповідає за смерть клітини і у подальшому переродитись у ракову клітину. Якщо говорити про шлунково-кишковий тракт, то до раку можуть призвести хронічні гастрити, гастродуоденіти, коліти, панкреатити, холецистити. Стосовно легень – хронічні бронхіти, запалення верхніх дихальних шляхів, фарингіти, риніти тощо. Щодо захворювань шкіри – кератоми, кератози, хронічні біодерміти, епідерміти. У гінекології – міома матки, пульпіти тощо. Тож усі хронічні захворювання потрібно лікувати своєчасно, щоб хворобливі процеси не спровокували переродження.

- Чи дійсно рак – хвороба віку? Чим старша людина, тим вірогідність виникнення злоякісної пухлини вища?

- Це правильна і доказова теорія. У людини старше 40-ка років ризик розвитку раку збільшується у два рази, старше 50-ти – у три рази, старше 60-ти – у чотири рази і так далі. Тобто через кожні десять років ризик розвитку збільшується у два рази за рахунок того, що здатність організму до відновлення (регенерації ) зменшується, уповільнюється кровопостачання, інервація тощо. За рахунок цього збільшується ризик виникнення ракових пухлин.

- Чи генетичні дані людини впливають на виникнення пухлин?

- На сьогоднішній день більшість лікарів приходять до думки, що не стільки на вірогідність виникнення раку вплив генетика, скільки безпосередньо спосіб життя людини, зокрема - режим харчування, відпочинку, відсутність поганих звичок. Якщо, наприклад, прийомна дитина живе і харчується за певним режимом (у сім'ї вживають багато жирної, смаженої їжі), то вона теж буде схильна до кишково-шлункових захворювань. Великий вплив на здоров'я завдають режим відпочинку та роботи, наявність стресу.

Зараз немає остаточної відповіді щодо шляхів передачі онкологічних захворювань. На сьогодні залишається дискусійним питання, чи ракова пухлина має вірусну етіологію - цього остаточно не підтвердили, але й не виключають.

- Є методи визначення наявності онкозахворювання за так званими онкомаркерами. Наскільки слід довіряти такому аналізу?

- Дослідження так званих онкомаркерів - це визначення антитіл до ракових клітин в організмі. На сьогодні є фактично усі онкомаркери до всіх органів і систем. Але це не стовідсотковий метод діагностики раку. Наявність антигенів до ракових клітин може дати хибно позитивний результат. Це може бути, коли є хронічне захворювання у тому органі до якого здається онкомаркер. Буває і навпаки – навіть при наявності ракового захворювання цей метод дослідження дає негативний результат. Тобто онкомаркер є відносним показником за яким можна проводити діагностику. І тільки гістологічне заключення ( біопсія ) є стовідсотково достовірним результатом.

Але наука рухається вперед. Наприклад аналіз генів до схильності захворіти на рак молочної залози дає практично стовідсотково вірний результат. В нашому місті такий аналіз не проводить ні одна з приватних лабораторій. У Києві його роблять в інституті раку.

Всі знають випадок із відомою актрисою Анжеліною Джолі у якої цей аналіз показав вірогідність захворювання 95-98 відсотків. Радикально позбутись загрози можна тільки повністю видаливши молочні залози. Актриса зважилась на такий крок. В Україні вже є близько 30-ти жінок, у яких аналіз показав позитивний результат і вони пішли на вищезгадану операцію. Паралельно проводиться операція з пластики молочних залоз (заміна на штучні імплантати або жирову тканину). Відрізнити штучну залозу від натуральної важко, єдиний недолік – не можливість годувати дитину материнським молоком.

На сьогодні є вакцина проти раку шийки матки, яка дає стовідсоткову гарантію, що у жінки не буде цього онкологічного захворювання. Треба зробити три ін'єкції, які загалом коштують 1800 грн.

- Чи маскується рак під інші хвороби?

- Якщо у людини хронічна хвороба, яка тягнеться роками, то вона (людина) вже не так уважно прислухається до симптомів, займається самолікуванням. А скарги при раку практично не відрізняються від хронічних проявів захворювання. І тільки, коли протягом декількох місяців а буває і років, самостійне лікування не дає результату, тоді людина йде до лікаря, на обстеження. І буває, що вже розвинулось онкологічне захворювання.

Діагноз «рак» встановити тільки по скаргах важко, тому велике значення мають систематичні онкопрофогляди. Тоді є вірогідність виявлення хвороби на І-ІІ стадіях, що дає можливість одужання.

В ідеалі раз на рік потрібно проходити онкологічні профілактичні огляди у всіх спеціалістів-медиків. Наприклад профілактична санація ротової порожнини (обробка спеціальними засобами) зменшує ризик розвитку раку ротової порожнини і органів верхніх дихальних шляхів на 80 відсотків.

- Спасибі за інформацію.

За статистикою:

- Україна на другому місці у Європі за темпами розповсюдження раку;

- щорічно в Україні більше 160 тис. людей дізнаються, що вони онкохворі;

- щорічно від раку помирають біля 90 тис. людей, из них 35% - працездатного віку;

- кожного дня в Україні дізнаються про рак 450 людей, из них помирають 250.

Ризик розвитку онкологічних захворювань складає 27,7% для чоловіків і 18,5% для жінок.

По розрахункам спеціалістів, до 2020 року кількість вперше захворівших раком в Україні перевищить 200 тис.

Джерело.