Чи заберуть у кам’янчан неприватизоване житло?

Чи можуть кам’янчани, які ще не приватизували своє житло його втратити, або ж сплачувати, крім квартплати та комунальних платежів, ще й плату за його оренду місцевій раді.

На виконання Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» Кабінет Міністрів України у квітні 2016 року затвердив порядок списання багатоквартирних будинків з балансу органів державної влади, місцевого самоврядування та державних підприємств.

На сайті Кам’янець-Подільської міської ради з’явилось повідомлення: «якщо у списаному з балансу багатоквартирному будинку окремі квартири не перебуватимуть у приватній власності та право державної чи комунальної власності на них не буде зареєстроване, такі квартири прийматимуться на баланс органу самоврядування, а право власності на них буде реєструватися в установленому законом порядку».

Тож чи варто людям, які проживають у неприватизованому житлі, боятися виселення і як варто діяти в такій ситуації?

Стаття 47 Конституції України чітко вказує, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.

Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.

Право людини на житло є загальновизнаним. Згідно з Конституцією України це право, як і інші конституційні права, є невідчужуваним, непорушним і рівним для всіх без будь-яких обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками. Воно не може бути скасоване і обмежене, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Тому, навіть у випадку списання з балансу багатоквартирного будинку, в якому є неприватизовані квартири, мешканців такого житла органи місцевої влади не вправі його позбавити (виселити) або ж примусити приватизувати – Конституція не дозволяє.

Однак конституційний захист права на житло, в реаліях теперішнього часу, не гарантує громадянам повного захисту їх житлових прав.

Немає жодних гарантій, що законодавці в майбутньому не змінять або ж взагалі не припинять дію Закону «Про приватизацію державного житлового фонду». І це в подальшому призведе до позбавлення органами місцевої влади таких громадян неприватизованого житла.

Тому, для уникнення зайвих проблем кам’янчанам, які ще не приватизували своє житло, краще приватизувати його. Адже, надалі мешканці неприватизованих квартир не зможуть скористатися правом безкоштовної приватизації житла, оскільки квартири будуть зареєстровані, як власність територіальної громади міста.

Подати документи до органу міської влади можна через Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), за адресою: : м-н Відродження, 1, каб. 208

За консультацією звертатися за тел. 38652.

Вичерпний перелік документів, необхідних для приватизації можна дізнатися на сайті ЦНАП.