Епідемія тифу в місті, про кам'янчан на російському телебаченні: 16 вересня в історії Кам'янця-Подільського

16 вересня 1919 року газета «Український козак» повідомляла про ситуацію, пов’язану із епідемією тифу у Кам’янці-Подільському – восени із 50 працівників інфекційного бараку, тобто спеціалізованого відділення лікарні, 45 заразилися тифом. П’ять з них померли.

Упродовж всього 1919 року лікарі не могли подолати епідемію тифу у Кам’янці-Подільському, яка то відступала, то посилювалася. Вже у січні через це припинили роботу усі початкові і середні школи. Кількість хворих на тиф, малярію й «іспанку» стрімко зростала. Палати і коридори лікарень були переповнені. Ліків гостро не вистачало. Найбільш враженими інфекційними хворобами виявилися найбідніші прошарки населення, які не мали змоги користуватися банею через дорогі послуги, пише "Є".

Міська влада розпочала збір у мешканців Кам’янця-Подільського одноразового внеску на боротьбу з плямистим тифом, іншими хворобами (у такий спосіб планували зібрати 1 мільйон карбованців). Попри успішність цієї кампанії, епідемія не відступала, бо на її подолання треба було викласти значно більші кошти і провести цілу низку профілактичних і лікувальних заходів, на які бракувало кадрів, ліків тощо. У квітні збільшилася смертність від сипного тифу. Помирали не лише прості кам’янчани, а й лікарі та фельдшері, які заразилися від хворих під час надання медичної допомоги.

У липні-серпні на плямистий тиф захворіли 144 мешканці міста, зокрема 10 лікарів (смерть забрала 13 осіб, зокрема 4 лікарів), на поворотний тиф – 164 особи (10 лікарів). Загалом за рік від тифу та інших захворювань померло 2619 кам’янчан або у 3,4 рази більше, ніж у 1917 р. Із 100 лікарів, які боролися за життя хворих, 22 померли через захворювання на тиф.

16 вересня 1978 року о 19.45 перша програма Центрального телебачення з Москви демонструвала передачу «Від усієї душі», яку було присвячено жителям Кам’янця-Подільського. Це був ювілейний — двадцять п’ятий випуск. Транслювали розповіді кам'янчан на весь Радянський Союз годину й 15 хвилин, саме стільки тривала передача. Програму було знято заздалегідь. Газета «Прапор Жовтня» про цю подію писала так: «Знову древній Кам’янець-Подільський став знімальним майданчиком.

Цього разу до нас завітала кіногрупа з Центрального телебачення. Режисер Володимир Сергійович Акопов готує чергову, двадцять п’яту передачу з циклу «Від усієї душі». Телерозповідь буде про цікавих і шанованих людей міста, про його історичні та пам’ятні місця. Отож, стежте за програмою телепередач».