Середа, 13 Грудня 2017 року.   

ОБ’ЄДНАННЮ ГРОМАД КОЛИБАЇВКИ ТА ПАНІВЦІВ БУТИ (ВІДЕО): Сьогодні, 12 грудня народний депутат України Володимир Мельниченко, разом із гол ЛЕОНІД КУЧМА ЗРОБИВ ВІДВЕРТУ ЗАЯВУ ПРО СИТУАЦІЮ НА ДОНБАСІ: Ситуація на Донбасі не зміниться до виборів президента Росії 2018 року. КОМУ УКРАЇНЦІ ДОВІРЯЮТЬ НАЙБІЛЬШЕ: В українському суспільстві на сьогоднішній день панує апатія та зневіра у майбут НА ПРИКАРПАТТІ ЖІНКА 15 РОКІВ ОТРИМУВАЛА ПЕНСІЮ ЗА СЕБЕ І СВОЮ ПОМЕРЛУ СЕСТ: Мешканка села Гвіздець Івано-Франківської області незаконно отримувала в Пенсійн НА ХМЕЛЬНИЧЧИНІ У ЦЕРКВІ ЗЛОДІЙ ВЛАШТУВАВ ВЕЧІРКУ: Вночі у магазині спрацювала сигналізація. Правоохоронці прибули на місце і дуже МІНФІН ЗАПРОВАДЖУЄ ЄДИНИЙ КАЗНАЧЕЙСЬКИЙ РАХУНОК ДФС ДЛЯ СПЛАТИ МИТНИХ ПЛАТЕ: Міністерство фінансів запроваджує використання єдиного авансового рахунка ДФС дл ГПУ ЗНОВУ КЛИЧЕ НА ДОПИТ СААКАШВІЛІ: Колишнього голову Одеської облдержадміністрації Міхеіла Саакашвілі викликають на ГЕНЕРАЛЬНИЙ ДИРЕКТОР УКРПОШТИ НАЗВАВ НЕДОЛІКИ ЗАКОНУ ПРО ПОСИЛКИ: Укрпошта підтримує наміри знизити рівень нелегальних перевезень. Однак рішення с ЗАБОРОНЕНИЙ СЕРІАЛ “СВАТИ” РАПТОВО ПОВЕРТАЮТЬСЯ: Серіал “Свати”, який заборонили показувати в Україні, несподівано повернеться на ЮРІЙ ЛУЦЕНКО РОЗПОВІВ, ЩО СПІЛЬНОГО МІЖ СААКАШВІЛІ І МЕЛЬНИКОМ: Колишній голова Одеської облдержадміністрації Міхеіл Саакашвілі, як і підозрюван

КОЛОДЯЗІ І СВЕРДЛОВИНИ: ЯКІ БУВАЮТЬ ВОДОНОСНІ ШАРИ

Оцініть матеріал
(0 голосів)

Люди - не риби, але вода - необхідна умова для життя людини, як, втім, і будь-яка інша жива істота. А легкий доступ до неї, достатня кількість і належна  якість - основні умови комфорту і хорошого рівня життя.

 

 

В середньому за 75 років життя сучасний громадянин розвинених країн так чи інакше, в якості питної або на господарсько-гігієнічні цілі (прання, миття, туалет та інше), споживає від 3,8 до 19 млн літрів води. Тобто від 138 до 694 літрів на добу. Мешканці не надто цивілізованих районів на власні потреби витрачають в рази менше - за 75 років всього 380 тисяч літрів води, тобто близько 13 літрів (одне відро) в день.

Велика частина території нашої країни не страждає від нестачі води, але в світі існує чимало місць, де цілюща волога в принципі - рідкість, а дефіцит води, придатної для пиття, існує не тільки у фантастичних фільмах про судний день. За даними останньої доповіді ООН, до 2030 року більше половини (67%) населення нашої планети будуть відчувати нестачу питної води.

 

Як говориться в пісеньці з відомого радянського фільму: «Ні поголитися, ні попити, ні помитися, ні поплисти, людині без води - і ні туди і ні сюди!»

 

У заміському будинку питання водопостачання власнику часто доводиться вирішувати власними силами, тому що магістральний водопровід є далеко не скрізь, та й якість водопровідної води може не влаштовувати: наприклад, натиск слабкий, а вода іржава. І якщо городянин змушений миритися з тим, що йому поставляють комунальні служби, використовуючи локальні методи боротьби - встановлюючи напірні насоси, розширювальні баки і фільтри очищення, то землевласник може спробувати вирішити проблему водопостачання в свою користь. Один із способів отримання води для побутових потреб людини - це використання підземних вод.

 

Колодязі і свердловини для видобутку підземної води використовуються людьми з давніх-давен. Не втратили вони свого значення і донині: наявність води на ділянці значно підвищує вартість нерухомості. А можливість мати свою воду вирішує питання не тільки комфорту, наближеного до звичних міських умов, але і дозволяє землевласнику стати автономним, незалежним від примх комунальних служб.

 

ВОДА НА ДІЛЯНЦІ: ЗВІДКИ ВОНА БЕРЕТЬСЯ

 

Наша Земля - ​​планета води: понад 70% її поверхні вкрито Світовим океаном. Підземні води - частина водних ресурсів планети. Вони складають приблизно 1,5% від усіх світових водних запасів і дві третини від обсягу всієї води суші. Обсяг води, що знаходиться під землею, в 50 тисяч разів перевищує кількість води, що наповнює всі річки на Землі.

Водні ресурси Землі є єдиним комплексом, що знаходяться в постійній динамічній рівновазі, що називається кругообігом води в природі. Їх обсяг становить 1 351 421 тисяч кубічних кілометрів, з яких:

світовий океан - 1 350 000 тис км ³;

випаровування з поверхні океанів, річок, озер, землі - 452 тис км ³;

опади - 385 тис км ³;

сніг і лід - 250 тис км ³;

хмари - 111 тис км ³;

підземні води - 84 тис км ³;

транспірація (випаровування води рослинами) - 71 тис км ³;

перенос вологи від океанів углиб суші - 40 тис км ³;

поверхневі стоки - 38 тис км ³;

волога в атмосфері - 13 тис км ³;

поверхневі джерела води (ріки, озера, болота та ін.) - 2 тис км ³;

підземні стоки - 2 тис км ³.

 

Підземними називають води, що знаходяться нижче рівня поверхні землі, в гірських породах верхніх областей земної кори в рідкому, газоподібному або твердому стані. Рідку частину підземних вод, що знаходиться у вільному стані, здатну переміщатися під дією сил гравітації, гідрогеологи називають фреатичною, тобто «наповнюють колодязі».

Фреатичні  води, в залежності від ступеня водопроникності, вологоємкості і здатності до водовіддачі гірських порід, в яких вони накопичуються, утворюють водоносні горизонти, сукупність яких формує водоносні комплекси.

 

ВОДОНОСНИЙ ГОРИЗОНТ

 

Водоносним горизонтом (в іноземних джерелах - аквіфером) називають пласти осадових гірських порід, близькі за своїм складом і походженням, і мають певну ступінь водопроникності. Існує чотири основних типи гірських порід, що складають аквіфери:

алювіальні відкладення - незцементовані відкладення постійних водних потоків (річок, струмків), що складаються з піску, гравію, гальки;

ущільнені осадові породи;

неущільнено льодовикові відкладення;

тріщеноватості метаморфічні гірські породи.

 

У пухких, незцементованих породах вода накопичується в порах, в ущільнених - в тріщинах і кавернах, в водорозчинних типу гіпсу, вапняку або доломіту - в карстах.

 

Водоносні горизонти підстилаются водонепроникними або слабо водопроникними пластами - масивами граніту, глини. Водонепроникні пласти називаються водоупорами. Треба розуміти, що повністю водонепроникних грунтів немає: вода дірочку знайде. Говорячи про те, що пласт водонепроникний, мають на увазі його вкрай слабку водопроникність.

У більшості випадків водоносні горизонти приховані під поверхнею грунту: для видобутку води аквіфери розкривають за допомогою колодязів або свердловин. Але буває, що вони розкриваються природним шляхом, оголюючись  на схилах пагорбів або ярів. Таке місце виходу підземної води на поверхню називають ключем або джерелом.

 

ЗВІДКИ БЕРЕТЬСЯ ВОДА В ВОДОНОСНОМУ ГОРИЗОНТІ

 

Походження підземних вод по-різному в залежності від глибини їх залягання. У нижніх шарах земної кори знаходяться метаморфогенні, ендогенні і седіментогенние підземні води. Вони з'явилися мільйони років тому, під час формування земної кори: при виверженні вулканів (ендогенні), метаморфізму осадових гірських порід (метаморфогенні) або в результаті видавлювання води наступними нашаруваннями з мулових осадів древніх морів (седіментогенні). Такі підземні джерела води представляють найбільший інтерес для геологів, гідрогеологів і палеонтологів, але абсолютно даремні для дачників і власників заміських будинків, які мріють про водопроводи на власній ділянці.

 

З точки зору будівництва колодязів і буріння свердловин цікаві верхні водоносні горизонти. Саме вони і беруть участь у кругообігу води в природі. Верхні водоносні горизонти поповнюються в основному за рахунок інфільтрації (просочування) атмосферних опадів: дощів і талих вод. В їх харчуванні беруть участь і води, що фільтруються з наземних джерел - річок, озер, боліт.

 

Інше джерело поповнення - конденсація вологи з повітря в тріщинах і порах гірських порід. Такий спосіб найбільш характерний для пустельних областей з різкими температурними коливаннями вдень і вночі. За водотривкими пластами підземні води стікають в поверхневі водні джерела (озера, річки) або в моря і океани. Тобто те відро води, яке ви дістали з колодязя або підняли за допомогою насоса з свердловини, - мала частина 84 000 км ³ підземних вод Землі.

 

ГРУНТОВІ, МІЖПЛАСТОВІ І АРТЕЗІАНСЬКІ ПІДЗЕМНІ ВОДИ

 

Людина, що планує копати колодязь або бурити свердловину, стикається з тим, що різновидів підземних вод багато. Вони знаходяться на різній глибині під землею, мають різні властивості. Хтось категорично стверджує, що бурити потрібно тільки «на вапняк», інші вважають, що «на пісок» теж підійде. Верховодка в багатьох випадках презирливо називають неглибокі грунтові води, і застосовувати їх для пиття категорично не рекомендують. Як розібратися, які бувають водоносні шари, на скільки кілець варто копати криницю і на яку глибину бурити свердловину?

 

Отже, розглянемо класифікацію підземних вод. Варто мати на увазі, що вона, як і будь-яка класифікація, умовна: чіткої межі між водоносними шарами немає. А товщина або вологоємність того чи іншого шару залежить від геології ділянки.

 

ГРУНТОВІ ВОДИ

 

Грунтові води складають самий верхній рівень підземних вод: вони розташовуються в корневій зоні грунту - в родючому шарі, де розміщуються корені трав'янистих рослин і поверхнева коренева система дерев. Запаси грунтової вологи поповнюються дощовими і талими водами і активно випаровуються в атмосферу, тобто її обсяг дуже сильно залежить від процесів випаровування і транспірації.

Нижня частина зони ґрунтових вод називається підвішеною (вадозною). Зона підвішеної води насичується і вода починає під дією сил тяжіння просочуватися в нижні шари грунту. Ця вода називається гравітаційною. Якщо опадів було багато, наприклад, в дощовий осінній сезон або по весні при активному таненні снігу, рух гравітаційних вод посилюється. Грунтові води мають велике значення в житті рослин, але для потреб водопостачання людини не використовуються.

 

Водопроникні породи, що знаходяться під родючим шаром ґрунту, утворюють перший постійно існуючий водоносний горизонт. Як правило, перший водоносний горизонт складають незцементовані відкладення. Вода в цьому шарі заповнює пори між частинками породи: це і є той рівень, який на професійному сленгу бурильників називається «на пісок».

 

Його насичуваності вологою досить сильно залежить від кількості атмосферних опадів і температурних коливань - в малодощові роки рівень грунтових вод може сильно знижуватися. Крім того, грунтові води можуть забруднюватися. Саме тому в санітарних вимогах по влаштуванню туалетів з вигрібними ямами заборонено робити негерметичні ємності для нечистот: в ямі без дна забруднення потрапляють безпосередньо в перший водоносний горизонт.

 

Грунтові води, завдяки своєму відносно неглибокому залягання, легко доступні і широко використовуються для потреб водопостачання приватних будинків, селищ і невеликих підприємств. Хоча, як уже говорилося вище, на інтернет-ресурсах, де обговорюються питання видобутку води, часто ґрунтові води називають верховодка, не призначеної для використання в якості питної води.

 

Видобуток грунтових вод проводиться за допомогою колодязів і невеликих свердловин. Ці води безнапірні: рівень в колодязі встановлюється на рівні дзеркала грунтових вод.

МІЖПЛАСТОВІ ВОДИ


Нижче грунтових вод, відокремлені від них пластами водонепроникних або слабо проникних гірських порід, що складають водотривкий шар, розташовується наступний шар водопроникних порід, який утворює другий водоносний горизонт. Він складається з більш щільних порід, в яких вода заливається в тріщини, утворюючи заповнені порожнини. Харчування другого водяного горизонту здійснюється просочуванням (інфільтрацією) грунтових вод через пласти зі слабкою проникаючою здатністю. Також це відбувається в місцях, де водозберігаючі шари міжпластових вод виходять ближче до поверхні, в розривах водотривкому шару верхнього водяного горизонту.

Їх рівень набагато менше схильний до коливань від впливу атмосферних опадів або температур на поверхні землі. Глибоке залягання оберігає міжпластові води від забруднень. Підземні води, розташовані на великій глибині, під водоупорами, вже можуть мати гідростатичний тиск. У цьому випадку вони називаються напірними. Міжпластові води відносяться до відновлюваних корисних копалин, а значить, до державної власності.
Крім господарсько-побутових цілей і технічного водопостачання (для промисловості, зрошення земель, обводнення пасовищ), підземні води використовуються в лікувальних цілях (мінеральні води), в енергетичній галузі (геотермальні води) і в промисловості - для вилучення розчинених в них цінних речовин.

АРТЕЗІАНСЬКІ ВОДИ


Артезіанські води - це різновид міжпластових  підземних вод. Їх відмінність в тому, що вони повністю заповнюють водоносний горизонт і знаходяться в ньому під тиском. Напірні води зазвичай залягають в межах геологічних структур, що мають увігнуту будову - в мульдах, флексури, утворюючи артезіанські басейни.
При розтині такого водоносного горизонту рівень води в свердловині піднімається вище рівня дзеркала грунтових вод, іноді вільно виливаючи з свердловини фонтаном. Артезіанські води, як правило, розташовані на великій глибині - від 100 до 1000 метрів. У деяких інтернет-джерелах артезіанськими називають всі свердловини, що мають велику глибину, що не зовсім правильно. Спочатку артезіанськими називали саме фонтануючі свердловини, зараз термін «артезіанські» відносять до всіх напірних вод.
Для водопостачання зазвичай використовують два верхніх водоносних горизонти. Вода, що знаходиться на великих глибинах, найчастіше має підвищену мінералізацію, та й видобуток її спряж з великими фінансовими витратами.

ВЕРХОВОДКА


І, нарешті, про верховодку. Фахівцям, і тим, хто  цікавляться питанням видобутку підземних вод не рекомендують використовувати верховодку як джерело питної води. І правильно роблять, тому що верховодка не є постійним водоносним горизонтом. Вона з'являється сезонно, під час весняного танення снігу або в період тривалих осінніх дощів.

Верховодка характерна для глинистих і суглинних грунтів. Поява її пов'язана з накопиченням води над слабопроникними  для води грунтами: глинисті грунти набрякають від рясної вологи і перестають пропускати воду атмосферних опадів в лежачі нижче шари грунту.
На поверхні землі утворюються скупчення води в природних поглибленнях, вода з'являється і нижче - в метрі - півтора від поверхні. У піщаних грунтах верховодка більш рідкісна і утворюється локально, на тимчасових водоупором - прошарках глини в основному піщаному грунті.

Використовувати верхні води для потреб водопостачання заміського будинку не варто: вони мають яскраво виражений сезонний характер, кількість їх недостатня. А найголовніше - такі води забруднені. В силу свого неглибокого розташування вони ще не встигли очиститися, проходячи через природний фільтр - товщу землі. Верховодку можна використовувати для поливу, штучно поглибивши природні пониження, де вона накопичується по весні, як, наприклад, на фото вище.

Верховодку можна сплутати з високо стоять рівнем грунтових вод. Перший водоносний горизонт може починатися досить неглибоко від поверхні землі: в північних регіонах - від 50 см (в районі тундри). З переміщенням на південь глибина розташування водоносного пласта збільшується: від 3-5 метрів в середній смузі до 15-20 в південних районах. У сільській місцевості, далеко від автострад і промзон, дуже часто питні колодязі мають невелику глибину. Так, наприклад, в нашому селі громадський колодязь всього на три кільця.

Джерело

Авторизуйтесь, щоб отримати можливість залишати коментарі